6.04.2010

Softwarové pirátství bude stále častěji postihováno jako daňový únik

25.5.2010, Zdroj: Ministerstvo financí

Ve snaze zabránit zbytečným daňovým únikům se letos finanční úřady více zaměří na firmy, které užívají nelegální software. Daňová správa se při své kontrolní činnosti již běžně zabývá otázkou uznatelnosti nákladů na hardware, které se bez legálně nabytého softwaru stávávají daňově neuznatelnými. Letos se na tyto daňové úniky kontroloři zaměří intenzivněji.

Kvůli softwarovému pirátství přichází státní rozpočet ročně o stamiliony korun daňových příjmů, které by tuzemské softwarové odvětví při nižší míře pirátství generovalo. „Podle analytiků společnosti IDC se v Česku užívá 37 procent softwaru nelegálně. Pirátství tuzemským výrobcům a distributorům softwaru tak ročně zkrátí tržby o 3,6 miliardy korun, což jen na DPH představuje roční daňovou ztrátu ve výši 720 milionů korun,“ upozornil na negativní dopady pirátství tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance), která sdružuje přední výrobce softwaru.

Pirátství zkracuje daňové příjmy státu i v jiných oborech. Analytici IDC odhadují, že na každý dolar vynaložený za legální krabicový software připadají 3 až 4 dolary příjmů, které jdou do kapsy místním servisním a distribučním firmám: „Například za instalaci softwaru, školení uživatelů či služby spjaté s údržbou. To představuje další roční stomilionové daňové výnosy,“ dodal Jan Hlaváč.

Hardware bez softwaru není uznatelný daňový náklad

Ministerstvo financí se snaží daňové úniky plynoucí z pirátství důsledně postihovat. V případě důvodného podezření z užívání nelegálního softwaru k podnikatelským účelům se budou úředníci finančních úřadů v rámci běžných kontrol u plátců daní těmito delikty dále zabývat.

„Daňová správa se při své kontrolní činnosti již léta běžně zabývá otázkou uznatelnosti výdajů za hardware, které by se bez legálně nabytého softwaru měly stát daňově neuznatelnými, čímž by samozřejmě také došlo k ovlivnění výše základu daně," uvedl první náměstek ministra financí Ivan Fuksa s tím, že s rostoucím významem softwaru v ekonomice se zvyšuje i pozornost daňové správy na tuto oblast. Pirátům by také mohlo hrozit doměření daňového úniku, které vznikne neodvedením DPH z nelegálně instalovaného softwaru, včetně uložení penále. Koncem června končí termín pro podání odložených firemních daňových přiznání, což bude další příležitost ke kontrolám daňové správy.

Veřejné rozpočty přichází o nemalé prostředky

První náměstek ministra financí Ivan Fuksa iniciativu BSA podporuje: „Stát by se měl chovat jako správný hospodář a nenechat si unikat daňové příjmy do šedé ekonomiky. Daňové ztráty plynoucí z pirátství jsou velmi vysoké a v současné napjaté rozpočtové situaci je nelze ignorovat.“

Studie analytiků IDC popisuje řadu ekonomických výhod plynoucích z potlačení softwarového pirátství: „Při snížení míry pirátství o deset procentních bodů by si česká ekonomika během čtyř let polepšila o tisíce nových pracovních míst, hrubý domácí produkt by vzrostl o 8,9 miliardy korun a stát by na daních navíc vybral téměř dvě miliardy korun. IT firmy by díky vyšším výdajům za informační technologie zvýšily své příjmy o 6,2 miliardy korun,“ dodal Jan Hlaváč.

Pirátství je zabiják inovací a ekonomického rozvoje

„Celosvětová studie softwarového pirátství ukazuje, že v roce 2009 došlo k jistému pokroku v boji proti pirátství – nicméně malá změna nestačí,“ prohlásil prezident a ředitel BSA Robert Holleyman. „Pirátství brzdí inovace v IT odvětví, brání vytváření nových pracovních míst a vládní rozpočty připravuje o klíčové příjmy z daní. Naše zpráva velice jasně říká, že vlády zemí po celém světě musí zdvojnásobit své snahy v potlačování šíření nelegálního softwaru.“

Míru pirátství mimo jiné snižují legalizační programy, osvětové kampaně vládních úřadů i softwarových firem, kroky orgánů činných v trestním řízení a též změny technologií, jako jsou stále rozšířenější nástroje pro správu digitálních práv (DRM) a využívání aplikací usnadňujících hospodaření se softwarem (SAM – Software Asset Management).


Comments: Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]





<< Home

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Subscribe to Posts [Atom]