8.27.2008

Od července začne platit nová dopravní značka "zimní výbava"
24.6.2008
Nové dopravní značky "zimní výbava" a "zimní výbava - konec" začnou na českých silnicích platit od 1. července. Značky vymezí úseky, kam smějí řidiči v období od 1. listopadu do 30. dubna vjet pouze se zimními pneumatikami, případně s řetězy. ČTK o tom informoval Václav Špička z Autoklubu ČR.

Na úseky označené modrými kulatými značkami s emblémem automobilu a sněhové vločky budou moci od listopadu do dubna vjet osobní auta pouze se zimní výbavou. Její součástí jsou zimní pneumatiky na všech čtyřech kolech s hloubkou vzorku minimálně čtyři milimetry. U kamionů budou zimní pneumatiky povinné na hnací nápravě. Hloubka vzorku bude v tomto případě minimálně šest milimetrů. Za porušení vyhlášky bude řidičům hrozit ztráta jednoho bodu a pokuta v blokovém řízení až 2000 korun.

Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka ČTK vysvětlil, že jakmile vyhláška, která značky definuje, vstoupí příští měsíc v platnost, začnou správci silnic vybírat místa, kde bude zimní výbava pro řidiče povinná. S novými značkami se počítá nejen na horách, ale například i na dálnici D1 na Vysočině. Na dálnicích a silnicích první třídy budou o jejich rozmístění rozhodovat státní instituce ve spolupráci s policií, na komunikacích nižších tříd pak obce s rozšířenou působností. Na některých místech se umístí značení jen v zimním období, jinde budou stát značky po celý rok.

Pod značkou může být navíc tabulka, která upravuje období, ve kterém příkaz platí.


Podle Špičky je takové značení do jisté míry českým unikátem. Plošně řidičům zimní výbavu ministerstvo přikazovat nechce. Změna by se totiž musela zakotvit přímo v zákoně. Podle Hanzelky není třeba nutit lidi, když jedou pár kilometrů na nákup, aby měli povinně zimní pneumatiky. "Vycházíme také z toho, že morálka řidičů se v tomto směru v posledních letech značně zlepšila. Kdo je dnes trvale v zimě v provozu, tak zimní pneumatiky má," dodal mluvčí. K příkazu zimní výbavy formou vyhlášky se ministerstvo také rozhodlo i s ohledem na teplé zimy v posledních letech.

Zdroj: čtk
Comments: Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Subscribe to Posts [Atom]