8.29.2008

Gandalovič: Chceme usnadnit prodej potravin ze dvora
19.8.2008, Zdroj: Ministerstvo zemědělství
Podmínky pro tzv. prodej ze dvora, který by měl usnadnit život zejména provozovatelům malých potravinářských firem v regionech, by měla do konce roku definovat vyhláška Ministerstva zemědělství.

Vznik vyhlášky iniciovala antibyrokratická komise, kterou ministr ustavil letos v březnu. Vychází vstříc zájmům a potřebám malých a středních podnikatelů včetně provozovatelů farem, kteří vyrábějí, zpracovávají a uvádějí potraviny živočišného původu do oběhu.V současné době návrh prochází legislativním procesem, v platnost by měla norma vstoupit do konce kalendářního roku.

"Prosadit odpovídající požadavky na přímý prodej ze dvora pro malokapacitní producenty bylo jedním z prvních cílů antibyrokratické komise a vyhláška bude dalším konkrétním výsledkem její práce," uvedl ministr Gandalovič.

Vyhláška podle jeho slov umožní určitým typům provozů využít zmírňujících podmínek pro tento druh prodeje, které vyplývají legislativy EU.

"V žádném případě to ale neznamená zmírnění standardů týkajících se zdravotní nezávadnosti potravin živočišného původu, které by mohly vést k ohrožení zdraví lidí," zdůraznil Gandalovič s tím, že hlavním cílem vyhlášky je podpora regionálního rozvoje.

Návrh vyhlášky fakticky zmírňuje systém výjimek z veterinárních a hygienických požadavků pro některé podniky, závody a jiná zařízení, zacházející s potravinami živočišného původu.

Jedná se zejména o podniky, závody a jiná zařízení:
a) která používají tradiční metody při výrobě potravin,
b) která podnikají v regionech ovlivněných zvláštními zeměpisnými omezeními,
c) s malým objemem výroby,
d) která provozují jen maloobchodní činnost.

Vyhláška o přizpůsobení veterinárních a hygienických požadavků pro některé potravinářské podniky v Česku dosud neexistovala. Její tvůrci vycházeli jednak ze zkušeností pracovníků Státní veterinární správy ČR (SVS), jednak ze zkušeností v Rakousku, Slovinsku nebo Německu.

SVS chce ve spolupráci se zpracovateli vytvořit podmínky pro jejich podnikání, byť bude omezeno například množstvím, druhem výrobků, popřípadě místem, kde bude možné prodávat. Ministr je přesvědčen, že si výrobky prodávané tímto způsobem pro svoji specifickou výjimečnost svého zákazníka najdou.
Comments: Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Subscribe to Posts [Atom]