1.02.2008
Legislativní předpisy a školení BOZP a PO
12.12.2007
Z jakých legislativních předpisů má zaměstnavatel povinnost školit své zaměstnance? Více se dočtete v následujícím článku.
Proč je třeba školit zaměstnance v oblasti BOZP a PO?
Orientace na člověka jako na primární zdroj přínosů i rizik pracovních procesů je důležitým aspektem v řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Spolehlivost lidského činitele má zásadní význam pro bezpečnou funkci celého pracovního systému, v němž je člověk ve vzájemné součinnosti s technickými zdroji a pracovním prostředím. Prakticky každé selhání techniky je primárně způsobeno selháním lidské složky systému. Proč člověk selhává? Příčiny jsou jednak objektivní (kdy např. organizační, technické a jiné podmínky mu neumožňují pracovat spolehlivě, jednak subjektivní (kdy např. nedostatečné osobnostní nebo kvalifikační předpoklady anebo třeba momentální psychosomatický stav brání v plnění úkolů). V každém případě vždy je potřebné tyto příčiny hledat a odhalovat, dostávat se až k jejich kořenům.
Související základní povinnosti zaměstnavatelů
Zákon č. 262/2006 Sb. (ZP) §§ 101 - 103
Zaměstnavatel je povinen zajistit zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které doplňují jejich odborné předpoklady a požadavky pro výkon práce, které se týkají jimi vykonávané práce a vztahují se k rizikům, s nimiž může přijít zaměstnanec do styku na pracovišti, na kterém je práce vykonávána, a soustavně vyžadovat a kontrolovat jejich dodržování. Zaměstnavatel zajistí školení při nástupu zaměstnance do práce, při změně pracovního zařazení,nebo druhu práce, dále pak při zavedení nové technologie nebo změny výrobních a pracovních prostředků nebo změny technologických anebo pracovních postupů, a též v případech, které mají nebo mohou mít podstatný vliv na bezpečnost a ochranu zdraví při práci.
Dále pak je povinen:
-> určit obsah a četnost školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, způsob ověřování znalostí zaměstnanců a vedení dokumentace o provedeném školení. Vyžaduje-li to povaha rizika a jeho závažnost, musí být školení pravidelně opakováno, v případech, které mají nebo mohou mít podstatný vliv na bezpečnost a ochranu zdraví při práci, musí být školení provedeno bez zbytečného odkladu.
(Poznámka: Zákoník práce v příslušných ustanoveních týkajících se BOZP rozlišuje úpravu provedenou v právních předpisech, tj. v předpisech, které jsou uveřejňovány ve Sbírce zákonů (nebo jejichž vydání bylo ve Sbírce zákonů alespoň oznámeno), a úpravu provedenou v ostatních předpisech, které nemají povahu právních předpisů. Toto rozlišování z hlediska formy předpisů souvisí zejména s povinnostmi zaměstnanců dodržovat tyto předpisy, povinnost dodržovat právní předpisy k zajištění BOZP mají zaměstnanci stanovenou obecně, i kdyby zaměstnavatel případně nesplnil svoji povinnost seznámit zaměstnance s těmito právními předpisy, zatímco povinnost dodržovat ostatní předpisy a pokyny k zajištění BOZP (které nejsou obecně závazné), je vázána na skutečnost, že s nimi byl zaměstnanec řádně seznámen.
Předpisů k zajištění BOZP je dlouhá řada. K nejdůležitějším patří především zákoník práce, zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, zákon o ochraně veřejného zdraví, jejichž některá ustanovení jsou blíže rozvedena v prováděcích předpisech. Dále se jedná o předpisy upravující specifické oblasti, z nichž níže uvádíme pouze zákony (Zákon č. 174/68 Sb. ve znění p.p. a zákon č. 20/1966 Sb. ve znění p.p.)-> zajistit zaměstnancům, zejména zaměstnancům v pracovním poměru na dobu určitou, zaměstnancům agentury práce dočasně přiděleným k výkonu práce k jinému zaměstnavateli, mladistvým zaměstnancům, podle potřeb vykonávané práce dostatečné a přiměřené informace a pokyny o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci podle tohoto zákona a podle zvláštních právních předpisů, zejména formou seznámení s riziky, výsledky vyhodnocení rizik a s opatřeními na ochranu před působením těchto rizik, která se týkají jejich práce a pracoviště,
-> zabezpečit, aby zaměstnanci jiného zaměstnavatele vykonávající práce na jeho pracovištích obdrželi před jejich zahájením vhodné a přiměřené informace a pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a o přijatých opatřeních, zejména ke zdolávání požárů, poskytnutí první pomoci a evakuace fyzických osob v případě mimořádných událostí,
-> jestliže při práci přichází v úvahu expozice rizikovým faktorům poškozujícím plod v těle matky, informovat o tom zaměstnankyně. Těhotné zaměstnankyně, zaměstnankyně, které kojí, a zaměstnankyně-matky do konce devátého měsíce po porodu je dále povinen seznámit s riziky a jejich možnými účinky na těhotenství, kojení nebo na jejich zdraví a učinit potřebná opatření, včetně opatření, která se týkají snížení rizika psychické a fyzické únavy a jiných druhů psychické a fyzické zátěže spojené s vykonávanou prací, a to po celou dobu, kdy je to nutné k ochraně jejich bezpečnosti nebo zdraví dítěte.
Informace a pokyny je třeba zajistit vždy při přijetí zaměstnance, při jeho převedení, přeložení nebo změně pracovních podmínek, změně pracovního prostředí, zavedení nebo změně pracovních prostředků, technologie a pracovních postupů. O informacích a pokynech je zaměstnavatel povinen vést dokumentaci.
(Poznámka - Informace, které je zaměstnavatel povinen poskytovat zaměstnancům v dostatečném a přiměřeném objemu, lze rozdělit:
podle druhu na:
§ informace o bezpečnosti práce a technických zařízení (informace bezpečnostního charakteru),
§ informace o ochraně zdraví (informace zdravotního charakteru),
podle obsahu na:
§ informace o rizicích možných ohrožení života a zdraví
§ informace o opatřeních na ochranu před působením rizik možných ohrožení.
Kromě výše citovaných jsou další důležité informace uvedeny v § 103 odst. 1 písm. b), d) Zákoníku práce
-> sdělit zaměstnancům, které zdravotnické zařízení jim poskytuje závodní preventivní péči a jakým druhům očkování a jakým lékařským preventivním prohlídkám souvisejícím s výkonem práce jsou povinni se podrobit ...
-> Za podmínek uvedených v § 6 zákona č. 309/2006 Sb., je zaměstnavatel povinen umístit bezpečnostní značky a zavést signály, které poskytují informace nebo instrukce týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, a seznámit s nimi zaměstnance
-> seznámit zaměstnance s použitím osobních ochranných pracovních prostředků, jak ukládá nařízení vlády č. 495/2001 Sb.
Pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci jsou konkrétní pokyny dané zaměstnanci jeho nadřízenými (§ 349 odst. 2 ZP)
Zákoník práce § 37 odst. 5
Při nástupu do práce musí být zaměstnanec řádně seznámen s pracovním řádem platným u zaměstnavatele a s právními a ostatními předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, jež musí při své práci dodržovat. Zaměstnanec musí být také řádně seznámen s kolektivní smlouvou a s vnitřními předpisy.
Zákoník práce § 228 odst. 1) a 2)
Zaměstnanci, který vstupuje do pracovního poměru bez kvalifikace, zabezpečuje zaměstnavatel získání kvalifikace zaškolením nebo zaučením. Po skončení zaškolení nebo zaučení vydá o tom zaměstnavatel zaměstnanci osvědčení.
Zaměstnavatel je rovněž povinen zaškolit nebo zaučit zaměstnance, který přechází na nové pracoviště nebo na nový druh práce nebo způsob práce, pokud je to třeba, zejména při změnách v organizaci práce nebo jiných racionalizačních opatřeních.
Zdroj: Bezpečnost a ochrana zdraví při práci v praxi
Subscribe to Posts [Atom]