8.21.2007
Sociální pojištění a OSVČ
20.7.2007, Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení
S pojištěním vzniká mnoho otázek: • Má OSVČ platit pojistné nebo zálohy? • Jak lze platit? • Jaké jsou poplatky, lhůty a sankce? • Kde sehnat formuláře?
Osoby samostatně výdělečně činné (dále jen "OSVČ") jsou povinny odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na nemocenské pojištění na účet příslušné okresní správy sociálního zabezpečení (dále jen "OSSZ"), Pražské správy sociálního zabezpečení (dále jen "PSSZ") nebo Městské správy sociálního zabezpečení Brno (dále jen "MSSZ"). Místní příslušnost OSSZ/PSSZ/MSSZ se řídí místem trvalého pobytu.
OSVČ jsou povinny platit buď:
pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti nebo
zálohy na pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, které se vždy za kalendářní rok vyúčtují a je-li úhrn záloh
vyšší než pojistné, jedná se o přeplatek na pojistném,
nižší než pojistné, jedná se o doplatek pojistného, který je splatný do osmi dnů po dni, ve kterém byl, popřípadě měl být podán přehled o příjmech a výdajích za příslušný kalendářní rok.
Zálohy na pojistné se platí jednotlivě za kalendářní měsíce, které jsou splatné od prvního dne kalendářního měsíce, na který se platí, do osmého dne následujícího kalendářního měsíce.
Pojistné na nemocenské pojištění, pokud jsou dobrovolně k tomuto pojištění přihlášeny, platí za jednotlivé kalendářní měsíce spolu se zálohou na pojistné.
Pojistné lze platit buď prostřednictvím poštovní poukázky nebo bezhotovostním převodem z účtu nebo jde-li o částku nepřevyšující 5 000 Kč též na pokladně příslušné OSSZ/PSSZ/MSSZ.
Informace o změnách v oblasti pojistného od 1. 1. 2007
V souvislosti s přijetím zákona č. 264/2006 Sb., účinného od 1. 1. 2007 a zákona č. 189/2006 Sb., jehož některá ustanovení také nabývají účinnosti 1. 1. 2007, dochází v úpravě pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti k několika změnám:
snižuje se penále při nezaplacení pojistného nebo jeho zaplacení v nižší částce z 0,1 % dlužné částky na 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den prodlení; u dlužného pojistného placeného ve splátkách se snižuje penále z 0,05 % na 0,025 % dlužné částky za každý kalendářní den prodlení,
rozšiřuje se okruh případů, kdy se penále neplatí,
pro účely placení dlužného pojistného a penále ve splátkách se považuje za plátce i bývalý plátce pojistného, který má splatné závazky vůči OSSZ/PSSZ/MSSZ nebo ČSSZ,
lhůta stanovená zákonem č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (dále jen zákon o pojistném) k předložení předepsaného tiskopisu, splnění oznamovací povinnosti nebo k jinému úkonu je zachována, je-li k těmto úkonům použita služba dodání datové zprávy orgánu veřejné moci prostřednictvím Portálu veřejné správy a správce tohoto portálu tuto datovou zprávu převezme nejpozději v poslední den lhůty,
OSSZ/PSSZ/MSSZ může k zajištění vykonatelné pohledávky na pojistném a na penále zřídit rozhodnutím zástavní právo k majetku plátce pojistného, který má dluh na pojistném nebo penále.
Další užitečné informace
Formuláře
Poplatky
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
Lhůty
Zahájení nebo ukončení samostatné výdělečné činnosti, příp. skončení důvodu pro výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti je třeba oznámit do osmého dne měsíce následujícího po měsíci, kdy k této skutečnosti došlo.
Právní úprava
Zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti
Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění
Zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení
Zákon č. 264/2006 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákoníku práce
Zákon č. 189/2006 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o nemocenském pojištění
Opravné prostředky
Proti platebnímu výměru, kterým rozhoduje OSSZ/PSSZ/MSSZ o pojistném, zálohách na pojistné a penále, lze podat v zákonné lhůtě odvolání.
Sankce při nedodržení povinností
Jestliže nebylo pojistné zaplaceno ve stanovené lhůtě anebo bylo zaplaceno v nižší částce, než ve které mělo být zaplaceno, je plátce pojistného povinen platit penále. Penále činí 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém dluh na pojistném trvá. OSVČ neplatí penále z dlužného pojistného za dobu, kdy nevykonává samostatnou výdělečnou činnost.
Penále se dále neplatí:
za dobu ode dne následujícího po dni vydání platebního výměru do dne předcházejícímu dni jeho vykonatelnosti, pokud dlužné pojistné bylo zaplaceno do dne vykonatelnosti platebního výměru,
za dobu ode dne prohlášení konkurzního řízení na majetek plátce pojistného do dne právní moci usnesení soudu o zrušení konkurzu,
za dobu od vstupu plátce pojistného do likvidace,
za dobu od právní moci usnesení soudu, jímž byl zamítnut návrh na prohlášení konkurzního řízení pro nedostatek majetku plátce pojistného, nebo usnesení soudu o povolení vyrovnacího řízení, pokud je v řízení vydáno rozhodnutí o vyrovnání,
jestliže pojistné bylo zaplaceno na účet cizozemského nositele pojištění namísto příslušné OSSZ/PSSZ/MSSZ a OSVČ uhradí dlužné pojistné do 8 dnů po zjištění, že měla pojistné zaplatit OSSZ/PSSZ/MSSZ; za den tohoto zjištění se přitom považuje den, ve kterém mu OSSZ/PSSZ/MSSZ písemně oznámila číslo účtu, na který mají být platby pojistného zasílány.
Penále v nižší výši (0,025 % z dlužné částky za každý kalendářní den ve kterém dluh na pojistném trvá) se platí z dlužného pojistného, na které bylo povoleno jeho placení ve splátkách.
Kontakty
Subscribe to Posts [Atom]